Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Slovensko moje!

PONDELOK
V pondelok, 20.7.2020 sa eRkári z Kanianky vydali tak, ako každý rok na Minitábor do tretice  opäť do Bystričky. Po príjemnej, spevom naplnenej ceste autobusom nasledovala prechádzka, aby sme si pripomenuli prostredie, v ktorom sa nachádzame. Zároveň sme sa povenovali zoznamovačkám, rôznym zaujímavým hrám a eRko tancom. Potom nasledoval návrat do nášho obľúbeného a dobre známeho resortu Montana Residence, kde sme sa ubytovali, vybalili a mohli sme začať s programom: SLOVENSKO MOJE
Hneď ako deti vyšli von, čakalo ich pred hlavnou chatou veľké prekvapenie. Do Bystričky zavítala veľmi vzácna návšteva a to pani prezidentka, pán premiér a hlavný hygienik, ktorí nám objasnili hygienické opatrenia, podľa ktorých sme sa celý týždeň riadili. Onedlho deti dostali svoju prvú úlohu – vyrobiť si názvy izieb, ktoré tvorili mená slovenských hradov a zámkov. Ani sme sa nenazdali a izby detí sa premenili na rozprávkové sídla. A to už vonku čakala hra s názvom Recepty. Úlohou detí bolo nájsť v areáli ingrediencie, s ktorými by dokázali uvariť typické slovenské jedlá. Keď sme už mali „navarené“, objavila sa u nás ďalšia známa slovenská osobnosť, tento krát historická a to Svätopluk so svojimi troma synmi, a tí deťom rozpovedali svoj známy príbeh. Deti sa rozdelili do skupiniek a počas aktivít zisťovali, že v jednote je sila. Hneď ako sme sa navečerali bolo vonku znova rušno. Zavítal k nám Jánošík, spolu so svojou družinou, ktorá mala pre deti prichystané rôzne zaujímavé stanoviská. Ale čo sa nestalo! Počas toho, ako deti plnili všetky stanovištia, Jánošík využil voľnú chvíľu a ukradol peniaze zo štátnej kasy. Pani prezidentka požiadala deti o pomoc pri jeho dolapení, a tie jej s radosťou pomohli. Nasledovala večerná modlitba s poďakovaním za prvý deň a príprava na ten ďalší v podobe spánku.

UTOROK
V utorok sme v Bystričke od rána mali rušno! Hneď na raňajkách jeden z našich animátorov, Dávid, pokľakol pred svoju drahú Peťku a pred očami všetkých nás ju požiadal o ruku. Keď sa deti vrátili na izby, aby sa nachystali na program, čakali ich pred dverami svadobné oznámenia. A to ešte ani netušili, že na najbližšej zvolávačke sa ocitnú na folklórnom festivale. No nebolo to len tak. Spolu s animátormi si v skupinkách nacvičili tanečné a spevácke čísla na známe ľudovky. A keďže im to išlo skvelo, onedlho sme začali s workshopmi, kde sme vyrábali darčeky pre budúcich manželov. To všetko sme mali hotové do obeda. Potom sme si s plnými bruškami išli nachvíľu oddýchnuť na izby, a po oddychu prišlo to, na čo všetci čakali už od rána – svadba. Bola to však taká svadba, aká sa dnes tak ľahko nevidí – tradičná slovenská svadba v krojoch a so všetkým, čo k tomu patrí. Po krásnom obrade teda nasledovala výborná večera, poriadna veselica a nechýbalo aj čepčenie. Svadba sa skvelo vydarila a o to lepšie sa deťom po takom zážitku zaspávalo.

STREDA
V stredu nás čakala ďalšia vec súvisiaca so svadbou a to svadobná cesta. Mladomanželia si ako svoju destináciu vybrali náročnú turistiku na “Gerlachovský štít” a samozrejme trvali na tom, aby to s nimi absolvovali aj deti. Cestou na tento vrch čakali na deti stanoviská, pri ktorých sa im nejeden raz parilo z hlavičiek. Na úplnom vrchu nás samozrejme čakal zaslúžený oddych, desiata a hry. Len tak-tak sme sa vrátili späť, kde nás už za stolom čakali taniere s obedom. Po vyčerpávajúcej túre si deti mohli oddýchnuť na izbe, či zrelaxovať  v bazéne. A len čo sme znova boli plní síl, vrhli sme sa na ďalšiu hru a to na Ovocníčkov. Prví traja vyhrali špeciálnu VIP vstupenku do večerného kina. Zrazu sme sa od našich mladomanželov dozvedeli šťastnú novinu – do svojej rodinky čakajú nový prírastok. Presne preto naše táborové mamičky a táboroví oteckovia nečakali a formou workshopov ukázali deťom, aké to je byť rodičom. Keď sa dievčatá naučili ako prebaľovať či žehliť, chlapci zas ako si vyrobiť hračku či podať prvú pomoc bábätku, bol čas na nacvičenie si rozprávok do večerného kina. Deti si nacvičili scénky z rozprávok ako Pá a Pí, Bambuľka, Macko Uško, Tri prasiatka… No a keďže takéto nacvičovanie vyžaduje veľa námahy a sústredenia, nečudo, že sa všetci tak hrnuli na večernú grilovačku. Potom nás čakalo už spomínané rozprávkové kino, po ktorom sa nám všetkým zaspávalo ako v rozprávke. 🙂

ŠTVRTOK
Vo štvrtok sa celý deň niesol v znamení športu, a práve preto nastal čas na väčšiu prechádzku, ale samozrejme nie len takú obyčajnú! Animátori po celej trase umiestnili rôzne predmety, ktoré slúžili ako nápovedy pre hádanie známych, slovenských športovcov. Keď všetky skupinky úspešne splnili úlohy, ktoré mali zadané, nevedeli sa dočkať cesty späť a výborného obeda. Aj poobedné workshopy mali športového ducha. Deti si mohli zatancovať, zahrať rôzne loptové hry, či stráviť čas pri obľúbenej hre Kubb. Potom sa z ničoho nič, priamo pred rezortom strhla veľká trma-vrma. Naši animátorskí rodičia sľúbili svojmu synčekovi hokejový zápas, ktorý sa však nečakane na poslednú chvíľu musel zrušiť. Deti však ani na chvíľku nezaváhali, rozdelili sa do dvoch družstiev, vymysleli si názvy a rýchlo sa vrhli do tvorivých dielní. Tam si mohli naši noví športovci vytvoriť logá a ich fanúšikovia  rôzne plagáty. Nastal čas na samotný zápas. Na “štadióne” nechýbali komentátori, kopa fanúšikov a dokonca ani kameraman. Po niekoľkých napínavých zápasoch sa uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie turnaja a ocenenie víťazov i porazených. Víťazný tím si ešte po zápase odchytil jeden z našich redaktorov, aby s nimi spravil exkluzívne interview. Na túto akciu budeme veru ešte dlho spomínať. Po tomto sa vyšťavení hráči a fanúšikovia nevedeli dočkať jediného – vytúženej večere. No to však našim profesionálnym športovcom k úplnej regenerácií nestačilo, preto ich po večeri čakali salóniky od výmyslu sveta. Mohli si vychutnať služby kaderníkov, kozmetičiek, alebo si oddýchnuť vo “výrivke”. A takto zrelaxovaní, sa všetci vrhli do postelí, plní očakávaní, čo prinesie zajtrajší, posledný deň programu.

PIATOK
V piatok ráno mali deti vskutku zaujímavý budíček. Aj napriek tomu, že leto bolo v plnom prúde, ich prišiel zobudiť svätý Mikuláš so svojimi vernými pomocníkmi anjelom a čertom. Aj rozcvička bola netradičná, Vianočná. Vonku nás čakali snehové gule vyrobené z papiera. Po guľovačke sa deti vrhli na raňajky, aby si mohli posledný deň užiť naplno. Po raňajkách dostali deti za úlohu vyrobiť tomu, koho si ráno vylosovali v anjelskej pošte, pekný vianočný darček. Hneď ako dokončili darčeky, čakali ich vianočné workshopy, ktoré zahŕňali napríklad vyrábanie ozdôb, vykrajovanie medovníkov či nachystanie stolov na “Štedrý obed”. Vtedy nás prekvapila vzácna návšteva. Prišiel nás pozrieť náš páter Gerhard z Kanianky, a ešte pred obedom pre nás odslúžil krásnu omšu. Po nej deti nedočkavo bežali dnu, aby si mohli rozbaliť darčeky a vychutnať obed, na ktorom nemohli chýbať tradičné vianočné jedlá. Po oddychu čakalo deti ďalšie prekvapenie. Namiesto animátorov ich privítali pani učiteľky zo škôlky, a tie sa s nimi hrali rôzne hry, no nezabudli im aj zadať úlohu – nachystať si scénky na večerný program. S nacvičovaním scénok sme skončili tesne pred večerou, keďže každému bolo známe, že posledný večer tábora musí byť ten najlepší. Po výbornej večeri sme sa preto všetci tešili na to, čo náš čaká. Pri kreatívnych scénkach sme sa nasmiali, a takto dobre naladení sme si spravili menšiu párty a karaoke show. S úsmevmi na perách a hlavou plnou spomienok sme sa potom pobrali na svoje izby, kde nás čakala posledná noc.

SOBOTA
Ani sme sa nenazdali, a bol tu posledný deň tábora. Po poslednej spoločnej rozcvičke a posledných raňajkách nás čakalo už len nalodenie do autobusu a cesta späť domov, do Kanianky. Aj keď mnohým vybehli slzičky, pretože sa nám skončil krásny spoločný týždeň, rýchlo ich nahradil úsmev v podobe nádeje – veď sa stretneme o rok!

správu napísala: Jasmina Uramová