Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Denný tábor „Letom svetom“

13.7.-17.7.2020

Leto sme odštartovali s Cestovnou kanceláriou „Letom svetom“. V pondelok pri príchode sme sa zaregistrovali a každý dostal identifikačný preukaz. Týmto preukazom sa „identifikoval“ vždy ráno pri nástupe na palubu lietadla, ktoré nás každý deň dopravilo na iný kontinent. Príjemná letuška Jasmi a hlavný pilot Aďko nám spríjemňovali neraz dlhú cestu, a takisto nám robili aj sprievodcov po jednotlivých kútoch sveta.

PONDELOK
V pondelok sme leteli do Afriky, kde nás privítal jeden z domorodcov, Ibi Majga, a naučil nás nový tanec Benedicat. S rečovou bariérou nebol vôbec problém, keďže Ibimu je slovenčina známa.
Ibi nás zobral na aj vrch Kilimandžáro. Cestou sme stretli rôzne zvieratá ako napríklad antilopu, žirafu, zebru, slony… Chlapcov naučil ako správne hádzať oštepom a dievčatá vytvárali pestrofarebné šaty pre ženy z Ibiho kmeňa. Keď sme sa vrátili na letisko, tancovali sme rôzne erko tance a nechýbal ani nový, ktorý nás naučil sám Ibi. V lietadle cestou späť na Slovensko sa nás Jasmi s Aďom pýtali rôzne otázky o Afrike, na ktoré sme samozrejme po tejto návšteve vedeli hravo zodpovedať.

UTOROK
V utorok sme sa vybrali do neďalekej Ázie, konkrétne do Číny, kde nás čakala Gejša. Najprv sme mali dosť problém rozumieť jej reči, ale po chvíľke čínštiny začala na nás hovoriť našim materinským jazykom. Bola to Slovenka dlhodobo žijúca v Číne. Aby sme sa trošku rozhýbali naučila nás hrať Čínsky futbal.
Zobrala nás na turistiku po Himalájach, kde sme zbierali rôzne obálky s kúskami mapy. Keď sme sa vrátili z Himaláji  poskladali sme kúsky obálok a zistili, že to bola mapa Himaláji s vyznačeným miestom, kde na nás čakal sladký poklad. Aby nám cesta lietadlom ubehla, zahrali sme si hru Mestečko Palermo.

STREDA
V stredu pri nástupe do lietadla niečo nebolo v poriadku. Leteli sme bez našej letušky. Tá nás však už čakala v cieľovej destinácii – Amerike. Veľmi dobre poznala Ameriku, a tak nás zobrala na menšiu prechádzku po známych miestach. Nechýbala ani návšteva filmového mesta Hollywood, kde nás tamojší režiséri hneď zakomponovali do svojich filmov. Každý z nás bol teda aspoň na chvíľu niekým iným – či už filmovou alebo rozprávkovou postavou. Po vyčerpávajúcom dni v Amerike sme si čakanie na povolenie na odlet domov skrátili eRko tancami a hraním rôznych hier.

ŠTVRTOK
Vo štvrtok nám letuška ani pilot neprezradili kam letíme. Pri vystupovaní z lietadla na nás mával Steve Irwin, austrálsky environmentalista, ochranca životného prostredia, autor dokumentárnych filmov a televízna osobnosť. Hneď nám bolo jasné, že dnešný deň strávime s kengurami, krokodílmi, koalami, vtákopyskom a inými zaujímavými druhmi zvierat v Austrálii. Steve nám ukázal tanec s názvom Jump, ktorý on sám tancuje každé ráno s kengurami. Potom nás vzal do kmeňa Aborigénov. Aborigénci mali pre nás pripravený pestrý program: ako napríklad výroba bumerangu, spoznávanie miestnej fauny a flóry, návšteva zaujímavého Ružového jazera a lovecký výcvik mladých chlapcov. Z Austrálie sme odchádzali až neskoro večer, pretože nesmeli chýbať večerné aborigénske tance okolo ohňa.

PIATOK
Piatok sme v podstate lietadlo ani nepotrebovali, ale predsa len sme ho využili, lebo s ním je presun o dosť rýchlejší. Zostali sme totiž v Európe. Okrem iného, sme navštívili Grécko, kde nás privítali domáci obyvatelia svojim tradičným energickým tancom. Nasledovalo náučné doobedie: spoznávali sme krajiny Európy podľa ich hymny, štátnej vlajky a národného jedla. Poobede sme sa vybrali do Benátok, a keďže tam mali karnevalové oslavné dni, pustili sme sa do výroby rôznych masiek. Záver týždňa sme oslávili bujarou zábavou v známom meste na vode tak ako sa patrí. Plní elánu sme sa vrátili domov na Slovensko a ukončili tak poznávací zájazd po celom svete.

Ďakujeme cestovnej kancelárii „Letom svetom“ a jej milým zamestnancom za tento týždeň plný zážitkov a stretnutí so zaujímavými ľuďmi z rôznych kútov sveta.