Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Denný tábor „Aj ty hrdina“

3.8. – 7.8.2020

Tento týždeň sa v niesol v téme „Aj ty hrdina“. Spoznávali sme hrdinov nášho každodenného života a presvedčili sme sa o tom, že aj každý jeden z nás je a môže byť hrdinom pre ostatných okolo seba.

PONDELOK – rozprávkový hrdina
Pondelok nás navštívil Aladin – rozprávkový hrdina. Priniesol so sebou aj zázračnú lampu, v ktorej bol uväznený Gin. Spoločnými silami sme ho chceli oslobodiť, ale predtým musel Gin splniť 3 Aladinove želania. Aladin neváhal ani chvíľku a hneď vyslovil svoje prvé aj druhé želanie. Najprv si želal nové šaty, a  potom básničku, ktorou by očaril krásnu princeznú Jasmínu. Keďže sme chceli Gina oslobodiť rozhodli sme sa, že mu s týmito úlohami pomôžeme. Rozdelili sme sa na chlapcov a dievčatá. Dievčatá pomáhali vybrať nové šaty pre Aladina a chlapci skladali ľúbostnú básničku pre princeznú Jasmínu. Dve želania boli teda splnené a po chvíľke oddychu nás Aladin zavolal hrať hru Ovocníčkovia, ale s postavičkami s rôznych rozprávok. Prišiel čas vysloviť posledné Aladinove želanie. A tým nebolo nič iné ako darovanie slobody pre Gina zo zázračnej lampy. Potom nasledovali eRkotance, a voľná zábava s Ginom a Aladinom.

UTOROK – hrdina kamarát
Ráno sme sa rozcvičili eRkotancami. Slnko svietilo, bolo príjemne teplo a tak sme sa a vybrali na výlet ku kaplnke Panny Márie v Porube. Tam sme si oddýchli, občerstvili sa, zahrali si rôzne hry. Cestou späť sme navštívili našu kamarátku (kamaráti sú hrdinovia nášho každodenného života) v Porube na chatke. Tá nás srdečne privítala a pohostila. Radosť a smiech sa rozliehal po okolí. Nastal však čas vrátiť sa naspäť do Centrumka na neskorší obed. Po obede nasledoval zaslúžený oddych, ktorý každý poňal po svojom: oddych na nafukovačke, hranie spoločenských hier, tancovanie, ale aj bláznenie sa na preliezkach na ihrisku.

STREDA – hrdina remeselník
Streda sa začala tanečným číslom Pána poľnohospodára, ktorý ale veľmi tancovať nevedel. Preto si zavolal na pomoc šikovné tanečníčky a naučili sme sa tanec na ľudovú nôtu: Na zelenej lúke. Rozprávali sme sa o tom aké je poľnohospodárstvo dôležité pre život, a že máme množstvo remesiel, ktoré robili už naši starí rodičia a aj ich starí rodičia. A za jedným takýmto remeslom sme sa vybrali do Valaskej Belej. Privítal nás ujo Peter, ktorý nás oboznámil s jeho remeslom – umelecký sklár, povedal nám niečo o svojej práci a ukázal aj rôzne techniky natáčania, fúkania, farbenia a tvarovania skla za horúca. Kto chcel, mohol si domov odniesť aj pár pekných sklenených suvenírov. Po návrate do Kanianky sme sa rozprávali o remeslách a ich význame. Keďže už bola pokročilá hodina, začali po deti prichádzať rodičia, ktorí si po ceste domov určite vypočuli zážitky z dielne Sklenný sen.

ŠTVRTOK – hrdina brat, sestra, otec, mama… ja
Hneď ráno 5 sestier rozhádzalo celý detský kútik v Centrumku. Potom prišla naštvaná mama, ktorá povedala svojim dcéram, nech to všetko riadne upracú. Keď mama odišla, sestry nás poprosili, aby sme im pomohli s upratovaním. Neváhali sme a pomohli im. O chvíľu sa mama vrátila skontrolovať, či už je poriadok a bola naozaj milo prekvapená, aj nás pochválila. Potom sme spoločne išli na prechádzku k priehrade, kde nás čakali rôzne stanoviská s úlohami ako pomôcť rodičom, starkým, postihnutým…. Po úspešnom splnení všetkých úloh sme sa vrátili do Centrumka na obed. Po obede a dobrom oddychu nás čakala hra Nákup a predaj, počas ktorej sa z nás stali skvelí obchodníci. Na záver dňa sme sa hrali mestečko Palermo, Výmena čísel, tancovali eRkotance…

PIATOK – hrdina záchranár
V piatok ráno nás vystrašili naši štyria animátori, ktorí sa vážne zranili. Teda tak to vyzeralo, ale samozrejme to čo sa odohrávalo nebolo skutočné. Paula si narazila hlavu pri otváraní okna. Jasmi sa šmykla a oškrela si koleno. Tomáš sa porezal nožíkom, a Aďa zasiahol elektrický prúd. Hneď sme zavolali našu záchrannú službu, pani záchranárka Maťka nám ukázala ako podať prvú pomoc pri rôznych typoch poranení a zachránila všetkých poranených animátorov. Spoločne sme potom išli na ihrisko za škôlkou v hornej dedine, kde sme si vyskúšali obväzovanie rany. Odmenou za skvele odvedenú prácu „mladého záchranára“ bola hra Schovky, od ktorej sa deti nevedeli odtrhnúť. Po návrate do Centrumka, sme jeho priestory premenili na nemocnicu s rôznymi oddeleniami a samozrejme nechýbala ani nemocničná lekáreň. Na záver dňa a vlastne aj celého týždňa sme si spravili tanečnú zábavu a rozlúčili sme sa s heslom: Aj ty hrdina – v každodennom živote!