Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Letný tábor Brest 2020

NEDEĽA poobede
Náš spoločný príbeh začína príchodom do penziónu Brest v Jasenskej Doline, kde sa už nedočkavé deti konečne mohli zastaviť, vybaliť a začať si užívať to, na čo sa tešili posledné dni či mesiace. Po príchode nešlo všetko podľa predstáv, keďže niektorí museli čakať na svoje izby o niečo dlhšie. Avšak nič nedokázalo pokaziť počiatočnú eufóriu, ktorá sa niesla celým kolektívom až do konca týždňa. Počas čakania animátori vymýšľali rôzne aktivity pre deti, a to hlavne zoznamovacie hry, v ktorých išlo o to, aby všetci navzájom nadviazali priateľský vzťah a aby sa každý dozvedel o každom čo najviac. Po úspešnom vybalení detí a animátorov nasledovala krátka úvodná scénka, kde si v hlavnej roli zahrali Alica so svojím frustrovaným starším bratom Aďkom a jeho manželkou Kajkou. Malá Alica sa aj napriek opakovaným príkazom od svojho brata nevedela odtrhnúť od počítača, kde hrala hru The Sims. Po bratovom naliehaní, že sa má ísť hrať von s kamarátmi odvetila, že je to vraj nuda a v hre, ktorú hrá, môže byť kým chce. Brat Aďo aj s Kajkou sa teda rozhodli pripraviť jej týždeň plný hostí, ktorí jej ukážu ako skutočne žijú skupiny ľudí, ktoré nerozlišuje len vek, ale aj situácie, v ktorých žijú. Taktiež nezabudli na ostatné deti a upozornili ich aj ohľadom hygienických opatrení, ktoré budú musieť počas týždňa dodržiavať. Nasledovalo voľno a čas na večeru. Voľno si deti však museli zaslúžiť, a to vyrobením svojho vlastného kreatívneho poznávacieho názvu izby. Po večeri sa všetci stretli na Alickinej narodeninovej oslave, kde si spoločne zaspievali a oslávili tento nádherný sviatok. Nasledovala už len večerná modlitba. Všetci nedočkaví a zvedaví, čo prinesie ďalší deň, sa po náročnom dni tešili na dobrý spánok.

PONDELOK
Už prvé ráno tábora sa nieslo v znamení určitej vrstvy obyvateľstva. Hneď po raňajkách a rannej modlitbe čakali animátori prezlečení v bielom, ako opatrovatelia v domove dôchodcov. Ich úlohou bolo rozcvičiť ubolené a dolámané deti, ktoré sa na celý deň vnorili do kože dôchodcov. Keďže boli deti v tejto oblasti celkom neskúsené, doobeda nasledovali stanoviská s dôchodcovskými problémami. Deti sa naučili napríklad ako vylúštiť krížovku s lupou alebo nasadiť inkontinenčnú plienku. Po vynikajúcom obede a vytúženom voľne, sa začala náučná stopovačka. Animátori sa spolu s deťmi vydali prírodou za poznaním poskytovania prvej pomoci pri najčastejších úrazoch. Cieľom bolo dozvedieť sa, ako v prípade núdze zareagovať.  Po návrate deti prešli testom a zvládli to na jednotku. Večerný program zakončila tvorba ružencov, kde sa deti rozdelili do skupiniek a spolu s animátormi vytvárali ruženec z rôznych materiálov. Radosť a dobré pocity z tohto dňa nedokázala zatieniť ani únava, ktorú pociťovali skoro všetci. Po prečítaní táborovej pošty a večernej modlitbe, sme zakončili tento jedinečný deň.

UTOROK
Máme tu ďalší deň a s ním aj plno nových dobrodružstiev. Po raňajkách a hygiene sme sa spoločne oddali na interaktívnu hru po celom rozprávkovom chodníku na lyžiarskom vleku. Všetci sa riadili pomocou aplikácie v telefóne. Celá hra smerovala k jednému- nájsť poklad. Ale aby to nebolo také jednoduché na zastaveniach vždy na deti čakala otázka k nejakej rozprávke. Odmenou im bola indícia v podobe písmenka s číslom. Po návrate na penzión bolo úlohou rozlúštiť túto šifru, nájsť kód a odomknúť truhlicu s pokladom. Nasledoval obed a zaslúžené voľno. Pre niekoho najobľúbenejšia časť dňa, no pre niekoho len strata času ????. Poobede sa však rozhodli Alicka a brat Aďko zorganizovať detektívku, pričom deti museli nájsť Alickin „stratený“ notebook. Deti to zvládli ľavou-zadnou, no to ešte nevedeli, akú odmenu za to dostanú. Vstupenka na večerný koncert vážnej hudby bola udelená všetkým deťom, ktoré to zvládli. Zvedavosť stúpala čím ďalej, tým viac, no nedočkavé deti mali najprv povinnosti, a to začleniť sa do života dospelých. Jedna zo skúšok dospelosti bola autoškola. Deti sa museli naučiť či už rozlišovať dopravné značky, navigovať alebo natankovať svoje auto. Máme tu ďalšie voľno spojené s dobrovoľnými športovými alebo tanečnými aktivitami. Dámy a páni, je to tu. Zlatý klinec večera, koncert vážnej hudby. V tento fenomenálny večer vystúpili rôzne čísla ako napr. profesionálne baletné zoskupenie, klavírne a akordeónové sólo, operný spev alebo hudobné trio. S úžasným umeleckým zážitkom sme si všetci prečítali táborovú poštu, pomodlili sa a ukončili ďalší fantastický deň.

STREDA
Streda sa niesla v duchu slávy a šoubiznisu, a tak k nám pár celebrít zavítalo. Úlohou dňa bolo sledovať každý ich krok, robiť rozhovory, hodnotiť outfity, ale hlavne dokumentovať všetko zaujímavé, čo sa v ich blízkosti dialo. Deti mali možnosť si počas stanovísk vyskúšať ich bežnú rutinu dňa – natočiť storičku, zacvičiť si, naučiť sa základné rytmy… Tesne pred obedom sme si začali nacvičovať svoje vystúpenia do večernej šou ,,Jasenská má talent!´´ Po poobednom voľne si celebrity zažiadali o nadštandardné služby. A tak sa izby detí premenili na salóniky (napr. masážny, strašidelný, kozmetický, oddychový…). Podľa kvality a celkového dojmu boli celebritami ohodnotené, samozrejme finančne. Za svoje právom získané peniaze si mohli vydražiť nejakú službu od animátorov- čítanie rozprávky na dobrú noc, masáž, večera s animátorom, umývanie zubov… Keďže celebrity spôsobili aj viacero trapasov, na všetko si posvietila Zuzka Judínyová vo večernej Smotánke. Nasledovalo posledné dolaďovanie programu a talent mohol začať. Ako každý večer prečítali sme si táborovú poštu, spravili večernú hygienu a šup do postieľok!

ŠTVRTOK
Po rozcvičke, rannej hygiene a kvalitných raňajkách sme si predstavili tému dňa- bohatí a chudobní. Všetko nám priblížila Alicka v scénke, kde svojmu bratovi ukázala, ako rýchlo sa dá v hre The Sims zarobiť. Ale keďže bohatstvo kresťanov spočíva v ich viere, začali sme sa pripravovať na svätú omšu- nacvičili sme spev, prosby a rozdelili deti do sprievodu obetných darov. Pred obedom sa k nám pripojil aj páter Gerhard, ktorý nám odslúžil svätú omšu. Po výbornom obede nasledovalo voľno a poobedný program v podobe hry Byrokracia. Cieľom bolo dostať všetky povolenia od rôznych úradov a postaviť si dom. Od rána mali deti možnosť zapísať sa na workshopy- futbalový, bedmintonový, tanečný, kubb a po olovrante mohli rozdelení do skupín robiť to, čo majú najradšej. Večer tvorila hra Nákup a predaj- tentokrát s rôznymi ľudskými vlastnosťami a víťazom sa stal ten, kto najviac zarobil. Ako každý večer pomodlili sme sa spievaný Otčenáš, umyli sa a s dobrým pocitom sa išlo spať!

PIATOK
Do piatkového rána deti prebudil nepríjemný zvuk vysávača a krik mamy Kajky, keďže sa ocitli v roli teenegera. Klasicky nasledovala rozcvička, modlitba, raňajky a prvé veľké rozhodnutie pubertiakov- výber a zápis na strednú školu. Každý si našiel tú svoju a za pomoci svojich ,,profesorov´´ sa pripravili na maturitu pred veľkou komisiou. Pred obedom sme si vyskúšali napísať text zaľúbených piesní. Rozdelení sme boli zvlášť chlapci a zvlášť dievčatá do 4 skupín. Po obede a voľne sme ešte trochu času využili na dokončenie a docvičenie našich piesní. Ale potom sme sa veľmi zhurta pustili do plnenia táborových úloh v skupinkách (napr. celá skupinka vytvorila zo svojich tiel názov hotela Brest, všetci sme si zatancovali populárny tanec Savage love alebo priniesli kyticu z lúčnych kvetov, niektorým z našich zlatých tiet). Po večeri nasledoval najočakávanejší bod programu- Stužková (inými slovami párty). Okrem krásneho programu, ktorí si pripravili pomocní animátori, si všetci dobre zatancovali, zaspievali a 16-ti dokonca vyhrali niečo z tomboly. Toto bol naozaj večer, ktorý sme si všetci užili a unavení sme boli statočne. Preto po hygiene rýchlo spať!

SOBOTA
Sobota sa niesla v smutnej emócii, keďže po týždňovom užívaní si prišiel čas návratu späť k našim rodinám. Posledné raňajky, balenie, cesta autobusom a rozlúčenie!

Veríme, že tento tábor bol pre všetkých obohatením o rôzne pohľady na náš život a tak si budeme vedieť lepšie predstaviť aj rôzne situácie rôznych skupín ľudí, čo prispeje k príjemnejšiemu spolužitiu a vzájomnému porozumeniu medzi nami 🙂 Tešíme sa opäť o rok!

správu napísala: Radka Mederová