Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Terchová 2021

NEDEĽA POOBEDE

Ešte ani prázdniny poriadne nezačali a my, táborovníci, sme sa 4.7.2021 vydali do Terchovej, kde sme prežili týždeň plný zážitkov.
Po vybalení a úspešnom rozdelení do izieb nasledovala úvodná scénka, ktorou  nám babka s dedkom predstavili tému tábora:  “Terchovská knižnica”.  Počas týždňa dostali deti jednu úlohu – zbierať dukáty rôznej hodnoty.  Hygienické a táborové pravidlá máme všetci v malíčku, tak sme si ich iba v skratke pripomenuli.  Ako každý rok, už podľa predstavenej témy,   sme išli vyrábať názvy izieb.  Výbornou večerou sme sa posilnili a pokračovali:  rozdelili sme sa do skupiniek podľa farieb, tu sme sa zoznámili kreatívnymi zoznamovačkami a vyrobili si vlajku. Celý týždeň nám červená, žltá, zelená i modrá viali vo vetre a sprevádzali nás.  Večer bol predstavený projekt týždňa, kde sa deti mohli zapísať na:  kreatívny, kultúrny alebo multimediálny, podľa toho čo ich najviac lákalo. Na záver dňa už len pomodliť a spinkať, aby sme zistili, čo prinesie ten ďalší.

PONDELOK

Ráno už budíček, čo bolo kropenie tváričiek vodou a pieseň z JKS :)” Tiekla voda” a vytrhnuté stránky o svätých ľuďoch naznačovali aká bude prvá kniha.   Áno,  bola to  “Kniha všetkých svätých”.  Nasledovala zaujímavá interaktívna hra v teréne a jednotlivé indície nás priviedli k svätej Johanke z Arcu.  Práve ona bola kľúčom k otvoreniu zámku na truhlici. Dukáty za odmenu a rôzne predmety nás posunuli k otvoreniu ďalšej knihy.  Maskáčové tričko a náboje alebo kriedy a červené pero znázorňovali rôzne povolania a to aj bolo našou druhou knihou: “Povolania”. Na to, aby skupinka mohla znázorňovať nejaké povolanie, museli prejsť prijímacími pohovormi a potom už mohli nacvičovať na galavečer „Krištáľová noha“, kde modrí reprezentovali animátorov, červení lekárov,  žltí učiteľov a zelení vojakov. Porota vystúpenia a prezentácie jednotlivých povolaní zhodnotila a  nominovala na cenu v rôznych kategóriach. Najzábavnejšími sa stali animátori, najnebezpečnejšími vojaci, najpotrebnejšími lekármi a najchytrejšími učitelia. Po večernej modlitbe a úspešnom prvom dni sme zaľahli do postelí a… Dobrú noc!

UTOROK

Príjemné tóny gitary a huslí nás zobudili do druhého dňa a naznačili otvorenie tretej knihy – “Hity overené časom”.  A čo by to boli za hity bez poriadnych videoklipov? Najprv sme si všetci v spoločenskej miestnosti pozreli ako by to malo vyzerať – videoklipy animátorov a mršiakov (pomocníkov), ktoré spoločne vytvorili ešte pred táborom.  Skupinky dostali za úlohu rôzne žánre a pesničky. Zelení sa popasovali so šlágrom a pesničkou  – Bzum bzum brekeke, modrí mali za úlohu rap – Primetime, žltí detský song – Bez plastu od Smejka a Tanculienky a červení pesničku zo 70. rokov a to  – Mammu Miu od legendárnej skupiny ABBA.  Hoci nás to stálo veľa úsilia,  výsledky stoja za to. Môžete si ich pozrieť na našom youtube kanáli – Centrumko o.z. Po obede a zaslúženom voľne sme sa prehupli do úplne inej témy a babka s dedkom vytiahli z povaly štvrtú knihu – “Zachráňme našu planétu”. Navštívili nás premotivovaní environmentalisti Zuzka a Vilko, ktorí nám zábavnou formou priblížili niektoré ekologické problémy, ako klimatickú zmenu alebo to, že nakupujeme neprimerane veľa oblečenia. Potom sme sa po jednom rozutekali na ekologické stanoviská, kde sme museli napríklad vyplniť správne kvíz z ekologického okienka alebo vyseparovať odpad podľa farby kontajneru… Keďže nás večer čakal karneval, bolo treba vyhotoviť si masky, samozrejme v EKO duchu. Po vynikajúcej večeri sa uskutočnil karneval, na ktorom nechýbalo tancovanie, tombola, neočakávané vystúpenie Mira Jaroša ( Maťo Baláž) a vyhodnotenie najfarebnejšej, najeokologickejšej a najlepšej masky. Takýto roztancovaní sme sa upokojili pri večernej modlitbe a šup rýchlo do postieľok.

STREDA

Streda sa začala v rozprávkovom duchu, keď nás z reprákov zobudila rozprávka O psíčkovi a mačičke. Po rozcvičke a  raňajkách sme spoločne, tak ako už bolo zvykom, s babkou a dedkom otvorili piatu knihu – “Z rozprávky do rozprávky”.  Tiež sme sa dozvedeli, že tento deň bude celkom výzva, pretože nás čakala celodenná túra s cieľom na Kýčerke. Cestu nám však spríjemňovali rozprávkové postavičky so zaujímavými úlohami,  takže nám ubehla raz-dva.  Na Kyčerke sme sa posilnili typickým cestovným obedom – rezeň s chlebom ☺. Cestou naspäť sme sa ešte zastavili pri  “Zvonici u Muraňov”.  Po náročnej prechádzke  sme sa schladili a oddýchli si  a po večeri  otvorili  šiestu knihu – “Guinessova kniha rekordov”.  Ani sme netušili aké zábavné je “robenie” rekordov.  Všetci sme vytvorili najdlhšiu topánkovú reťaz, alebo sme sa snažili byť čo najdlhšie ticho, no to sa nám veľmi nepodarilo :D.  Potom skupinky proti sebe súťažili v tom, kto si natlačí do úst najviac Marshmallow cukríkov, kto najdlhšie udrží vo vzduchu naplnené PET fľaše alebo kto bude mať čo najviac farieb na papieri s použitím len prírodných materiálov. Po vyhodnotení každá skupinka dostala určitý počet dukátov podľa ich umiestnenia a na záver dňa sme si dali ešte jeden – posledný rekord. Z nás, všetkých účastníkov tábora, sme na ihrisku vytvorili “ živý mega ruženec“ a týmto posledným rekordom sme ukončili náročný deň. Spoločne sme sa pomodlili desiatok, umyli sa a išli snívať pekné sny.

ŠTVRTOK

Po budíčku, rozcvičke, rannej modlitbe a raňajkách sme sa pustili do ďalšej knihy a tou bol “Cestovateľský zápisník”. Po otvorení tejto siedmej knižky nám bolo povedané nech si vezmeme batôžky s vodou, natrieme sa opaľovacím krémom a nastúpime do radu. Po včerajšom výkone sme boli celkom sklesnutí, že budeme musieť zase šľapať, ale ako prekvapenie po nás prišiel vláčik, ktorý nás povozil po Terchovej, pozreli sme si i tiesňavy vo Vrátnej doline a z výkladu od pani sprievodkyne sa dozvedeli kopec zaujímavostí .  Po tejto náučno-vyhliadkovej jazde sme ešte vyšli na krásnu vyhliadku Terchovské srdce, tí odvážnejší vyšli až na samotný vrchol veže. Cestou na vyhliadku sme si museli pozorne všímať iinformačné tabule. z ktorých bol neskôr zostavený kvíz. Za jeho úspešné zvladnutie sme získali drahocenné dukáty.  Po zakúpení pár suvenírov v obchode,  nás vláčik bezpečne dopravil naspäť, po poďakovaní a mávaní sme sa s chuťou rozbehli do jedálne na obed. Po obednom voľne sme každý pracoval na svojom projekte týždňa. Úspešne sme zvládli kvíz, na ktorom sme využili poznámky z informačnných tábúľ.  Až do večere sme aktívne oddychovali:  hrali sa, spievali si, tancovali.  Po večeri sme otvorili  ôsmu knihu – “Zbierka bláznovstiev”. Každá skupinka dostala svoju knižku s názvom Odviaž sa, v ktorej sa nachádzali rôzne bláznivé úlohy ako napríklad, na túto stranu nakreslite obrázok iba čokoládou, vytrhnite túto stranu, spravte z nej loptičku a zahrajte si futbal alebo odfoťte sa s animátorom z inej skupinky a fotku nalepte do knižky. Bola to veľká zábava, za ktorú sme tiež dostali zopár dukátov. Neskôr sme si pochutili na večernej opekačke, vytrávilo nám na večernej modlitbe, umyli sme sa a po náročnom dni zaľahli do postele.

PIATOK

Ani sme sa nenazdali a bol tu posledný deň nášho dobrodružstva z Terchovskej knižnice. Tento deň bol výnimočný aj v tom, že k nám zavítal náš páter Gerhard, takže sme doobeda pripravovali obetné dary, prosby a cvičili pesničky na svätú omšu, ale aj sa zabavili pri hudobno-filmovom kvíze. Krátkou púťou sme začali  slávnostnú svätú omšu.  Po obede a krátkom oddychu, babka s dedkom oficiálne otvorili  Terchovský jarmok plný dobrého jedla, výrobkov, atrakcií (maľovanie na tvár, vysvetľovanie prvej pomoci) a za sprievodu živej ľudovej hudby od “MJM tria”  a vystúpení detí a animátorov z kultúrneho projektu týždňa.  A tu prišli na rad i našetrené  dukáty.  Naša celotýždňová snaha, aktivita, správanie, dobré skutky či uprataná izba znamenali množstvo dukátov, ktoré sme veru mali na čo míňať. Mydielka, medovníčky, strelnica z  plyšákov, svieži ovocný šalát či bylinkový čaj, korbáčiky koláčiky…

Po jarmoku sme sa nasýtili skvelou večerou, pomodlili sa, prezliekli sa do pyžamiek a spať. Alebo? Jasné že nie, veď aký by to bol koniec tábora bez poriadnej páááárty.  Ešte sme sa poriadne vytancovali a vyspievali a až potom sme zaspali so skvelým pocitom z celého týždňa a krásnych zážitkov.

SOBOTA

Predsa len vždy musí nastať tento trpko-sladký deň, kedy sa musíme pobaliť, odcestovať domov, rozlúčiť sa s táborovými, či už s novými alebo dlhoročnými kamarátmi, zvítať sa opäť so svojimi rodinkami a porozprávať im všetky dobrodružstvá.

Už sa tešíme na Donovaly alebo opäť až o rok a asi už len dodám, že zazvonil zvonec a nášho táborového príbehu je koniec.