Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Minitábor Bystrička 2019

PONDELOK
Hneď v úvode tretieho prázdninového týždňa sa skupina eRkárov z Kanianky a okolitých obcí vydala prežiť týždeň plný dobrodružstiev a zážitkov na Minitábor do obce Bystrička. Po úvodnom rozdelení izieb, vybalení a organizačných pokynoch sa nám predstavili dvaja vedci, ktorí nás privítali na vedeckej konferencii vo Výskumnom expedičnom centre V.E.C. Po dlhoročnom úsilí sa im totižto podaril nový objav – vynašli časostroj, ktorý nám exkluzívne predstavili. Dokonca sme mali možnosť tento objav vyskúšať ako prví ľudia na svete! Presunuli sme sa do obdobia stvorenia sveta, kde nás privítal Adam s Evou. Spolu s našou návštevou sme im však priniesli aj problémy dnešnej doby – odpadky. Spoločne sme ich pozbierali a vyrobili z nich spotrebiče, ktoré uľahčujú život moderným ľuďom. Každá skupinka predniesla svoj výrobok a naučili Adama a Evu, ako ho majú používať. Pri návrate do prítomnosti však nastal problém. Nevrátili sme sa naspäť do roku 2019, ale ocitli sme sa v stredovekom kráľovstve. Nakoľko sa už zvečerievalo, poprosili sme znudeného kráľa a kráľovnú o nocľah. Umožnili nám u nich prespať iba za podmienky, že ich rozveselíme. A to bola pre nás naozaj hračka. Pripravili sme im diskotéku, počas ktorej sme sa zabavili aj my, aj kráľovský pár.

UTOROK
V utorok nás čakal výlet do Gaderskej doliny, kde nám kráľ s kráľovnou spravili prehliadku ich letného sídla – Blatnického hradu. Po návrate z výletu sme sa znovu pokúsili pomocou časostroja dostať do prítomnosti. Ale nepodarilo sa nám to. Stále bol pokazený. Namiesto prítomnosti sme sa ocitli v začiatkoch vývoja písma. Museli sme rozlúštiť text, ktorý bol napísaný v klinovom písme. A v tom sa náš pokazený časostroj odrazu sám spustil a preniesol nás do roku 1445. Prišiel k nám Johann Gutenberg a ukázal nám, ako vytlačil svoju prvú knihu. Vylúštený text z klinového písma sme si spoločne s Gutenbergom vytlačili. Za odmenu sme mohli znovu vyskúšať časostroj. Snáď to tentoraz vyjde.

STREDA
V stredu ráno sme sa konečne dozvedeli, v akom časovom období sme sa ocitli. Nebol to rok 2019, ale obdobie moreplavcov. Nalodili sme sa do troch lodí a spolu s Krištofom Kolumbom sme vyrazili do Indie. Cestou na nás útočili piráti a naučili sme sa viazať uzly, či rozoznávať koreniny. Po dlhom putovaní sme zistili, že sme nedorazili do Indie, ale objavili novú zem. Pri ďalšom pokuse nás časostroj premiestnil do starovekého Grécka. Čakali nás tam prvé olympijské hry. Počas otváracieho ceremoniálu nesmel chýbať sľub športovcov a olympijský oheň. 10 súťažných disciplín preverilo našu športovú kondíciu. Čo ak časostroju vadí denné svetlo? Vyskúšali sme ho preto večer, ale nepomohlo to. Mojžiš nás aspoň previedol cez Červené more a išli sme spať.

ŠTVRTOK
Vo štvrtok nás čakala ďalšia prechádzka. Interaktívnou hrou sme sa presúvali rôznymi obdobiami a lúštili rôzne staré šifry. Ale poklad, ktorý sme našli, stál za to. Poobede nás časostroj doviedol do obdobia socializmu- 80te roky . Hrali sme rôzne retro hry, vyrábali čelenky a cvičili spartakiádu. Na záver dňa sme si opiekli špekačky a zatancovali si na oldies párty.

PIATOK
A máme tu posledný táborový deň. Dnes musíme spraviť všetko pre to, aby sme sa dostali do prítomnosti, inak tu ostaneme naveky! Presunuli sme sa do hrozného obdobia – do obdobia 2. sv. vojny. Dozorcovia v koncentračnom tábore boli naozaj krutí. Stále kričali a pískali na píšťalkách. A o tých raňajkách ani nehovorím … Poďme rýchlo preč! No ďalším obdobím sme si veľmi nepomohli. Otroctvo, aukcia otrokov, ale našťastie aj zrušenie otroctva. Po svätej omši sme pokračovali v ďalšom období. Musíme ich prejsť čo najviac, snáď sa to raz podarí. Tentoraz to bola budúcnosť. Jednorožci, upíri, víly, či mágovia – s tými všetkými sme sa stretli. Dokonca sme im pomohli vyrobiť ich príbytky. A teraz sa to konečne podarilo! Sme v prítomnosti! A to treba poriadne osláviť! Zábavný večerný program sme si pripravili všetci spoločne. Nacvičili sme si vtipné scénky, pustili TV Špagetka a nechýbala ani karaoke show. Zábava to bola riadna – veď v prítomnosti nám je predsa najlepšie. ?