Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Denný tábor – 2. turnus

Náš druhý denný tábor sme zahájili opäť v našom Centrumku. Privítal nás maliar, ktorý nás oboznámil čo sa tento rok bude v tábore diať. Deti zistili, že sa práve otvára maliarsky kurz a sú uchádzačmi oň. S čím však maliar a ani deti nepočítali bolo, že medzi nimi sú aj farboslepí ľudia. A tak sa rozhodli spoločne im pomôcť naučiť sa farby.

PONDELOK

Prvý deň začal spoznávaním červenej farby. Deti rozprávali čo ich napadne keď sa povie červená farba a maliarovi skrsla myšlienka, že by nás zobral na miesto, kde nám ukáže to, čo mu ako prvé napadne, keď sa povie červená. A tak sme sa ocitli na mieste kde trénuje náš Dobrovoľný hasičský zbor. Ukázali nám napr. vybavenie hasičského auta, ako sa máme správne chovať, a aké číslo máme volať, keď uvidíme niečo horieť. Keď sme sa vrátili späť do Centrumka, čakal tam na nás už dobrovoľník Slovenského Červeného kríža, ktorý nám ukázal ako máme zastaviť rôzne druhy krvácania alebo, aké číslo máme volať keď sa niekomu niečo vážne stane. Po takomto parádnom dni nám už len farboslepí ľudia namaľovali červenou farbou fľak na našej palete. Ďakujeme DHZ Kanianka a SČK Kanianka za zaujímavé ukážky.

UTOROK

Ďalší deň, v poradí druhý, sa odštartoval v oranžovej farbe. Opäť naši farboslepí uchádzači nevedeli, ako naozaj vyzerá taká oranžová, a naše deti sa rozhodli im v tom pomôcť. Vydali sme sa teda na mrkvovú trasu, počas ktorej deti zbierali samozrejme mrkvičky. Na konci tejto trasy nás čakala súťaž v strúhaní mrkiev. Mali sme výborný mrkvový šalát, ktorý sme neskôr zjedli na obed. Deťom sa to nesmierne páčilo! Po výdatnej trase a vynikajúcom obedíku sme si trošku oddýchli, neskôr zatancovali a pokračovali v programe. Navštívila nás upratovacia služba, ktorá zhodnotila, že decká na táboroch robia poriadny neporiadok, takže mali za úlohu upratať našu miestnosť v Centrumku. Keď boli hotoví naši farboslepí namaľovali oranžový fľak.

STREDA

Tretí deň sa niesol v znamení žltej. Keďže farboslepí nepoznali ani túto farbu, deti dostali za úlohu nakresliť pohľadnicu v žltej farbe. Tieto pohľadnice sme neskôr rozdávali spolu s pani poštárkou, ktorá nám porozprávala aká namáhavá je jej práca. Ochráň vajíčko bola ďalšia časť nášho programu. Deti sa snažili zabaliť vajíčko do rôznych materiálov tak, aby keď ho pustíme zo šiesteho poschodia nepraskne. Mohli si vybrať napr. toaletný papier, noviny, plastové poháriky a iné. Po obede sme si zahrali našich obľúbených ovocníčkov s pojmami v žltej farbe. Po ovocníčkoch sa namaľoval ďalší fľak a to tentokrát žltý.

ŠTVRTOK

Štvrtý deň nášho tábora začal a my sme mali za úlohu naučiť farboslepých zelenú farbu. Vojak nás zobral pomôcť farnosti pozbierať konáriky pri starom cintoríne. Pripravil si pre nás aj niekoľko stanovíšť v okolí priehrady, na ktorých sme si poriadne zašportovali. V poobedných hodinách nás prišla navštíviť  eco-aktivistka, ktorá nám porozprávala ako je dôležité, aby sme separovali odpad, a aby sme zbytočne nemíňali čistú vodu. A tak sme domaľovali ďalší fľak, teraz zelený.

PIATOK

V posledný deň sme sa zaoberali modrou farbou, farbou neba či vody. Ráno sme súťažili na stanovištiach s vodou. Stavanie loďky, spievanie pesničky kde sa nachádza slovo voda a iné aktivity spojené s vodou boli použité na stanovištiach. Po tejto zábavnej súťaži sme deťmi stavali vodovodné potrubie. Voda musela tiecť z jedného konca až na druhý koniec, a to sa všetko konalo z prvého poschodia až na prízemie. Toto bola ďalšia aktivita, čo deti veľmi bavila. Po oddychu deti nakreslili svoje absolventské práce, ktorými ukončili náš maliarsky kurz a tým pádom aj náš denný tábor. Farboslepí domaľovali posledný, a to modrý fľak na našu paletu. Ale ešte pred úplným koncom sme si poriadne zatrsali na záverečnej párty 😊.

Zuzana Mikušová, animátorka – eRko Kanianka