Letný tábor Bystrá 2019

Bežte si spraviť pukance, limonádu, nájdite ovládač od TV a… Klik. Televízia sa môže zapnúť. A môžeme zas presedieť poobede a večer pred televízorom, tlačiť pukance, nalievať sa sladenou vodou a vykonávať najťažší šport na svete – gaučing. 

Áno, presne toto je to, čo sme nechceli dosiahnuť na tábore. Hoci sme celý týždeň akoby sedeli pred telkou, ale nepriberali sme, a nehlúpli pri svetlách obrazovky. Toto je to, čo sme chceli deti odnaučiť, a ukázať im, že televízia nemusí byť len taká akú si ju predstavujú a poznajú ju. Ale poďme pekne od začiatku, aby sme to uviedli na správnu mieru. Tak sa teda pekne teraz usaďte a spoznajte televíziu tak trošku netradične. ☺

Celý náš príbeh sa začal v nedeľu po príchode detí. Len čo sa ubytovali a vybalili, presunuli sa do spoločenskej miestnosti, kde ich už čakala mama dvoch neposedných bratov – Miška a Aďka. Hneď ako sa deti usadili, vbehli do miestnosti Miško a Aďo a začali pobehovať, naháňať sa, otravovať mamu a robiť neplechu. Zúfalej mame nezostávalo nič iné, ako ich poslať pred televízor, aby mala aspoň chvíľku kľud. Problém nastal v tej chvíli, keď chlapci zistili, že doma nemajú televízor. Keďže to však boli veľkí výmyselníci, zadali deťom úlohu:  každá si izba vybrala jednu rozprávku alebo film, ktorý by si mohli chlapci pozrieť. Kým nacvičia kratučkú ukážku z danej rozprávky/filmu, oni zatiaľ vyrobia televízor. Každý sa pustil do svojej úlohy a chcel ju splniť na 100%. Keď sme sa opäť stretli, deti mali nacvičené ukážky a chlapci mali vyrobený televízor. Najprv však prišiel ujo, ktorý nám porozprával o histórii televízie. Dozvedeli sme sa véééééľa nového a hlavne, ako samotná televízia vznikla. Potom sa spoločne usadili a pozerali a hádali jednotlivé scénky. Po takomto úvode, chlapci s mamou vysvetlili deťom hlavnú myšlienku tábora– „Zapni telku, zapni seba.“  Následne sa deti rozdelili podľa smajlíkov do skupín a vyrobili si anjelskú poštu. A bol tu záver úvodného dňa. Všetci sme nedočkaví a zvedaví, čo prinesie ten ďaľší.

PONDELOK
Ako si tak telku prepíname, zrazu sa ocitneme v historickom filme. Prišiel k nám kráľ Artuš, ktorý hľadal svojho nástupcu. Najvhodnejším adeptom bol ten, kto ako prvý spozná všetkých ľudí a tvorov zo života spomínaného kráľa. Všetky deti sa rozbehli a pomocou hry “Ovocníčkovia”  spoznávali jednotlivé osobnosti a bytosti. Keďže najrýchlejšie boli hneď dve dievčatá, muselo sa rozhodnúť, ktorá bude kráľovnou. A ako inak by sa to spravilo, ak nie vytiahnutím meča zo skaly. Tu však nastal ďalší zvrat a obe dievčatá túto ťažkú úlohu hravo zvládli. Neostávalo teda nič iné ako boj. Každé dievča dostalo rovnaký počet vojakov a pri boji sa malo rozhodnúť, ktorá bude vládnuť. A tak sa začal boj o vlajku. No a pri tom sa už našiel ten pravý víťaz a teda Artušov následník. Prebehla slávnostná korunovácia a my sme sa mohli vyhladovaní vrhnúť na obed. Po dobrom obede a poobednom oddychu sme sa dozvedeli, že chlapci prepli kanál a razom sme sa ocitli v detektívke. Netrvalo dlho, a zistili sme, že nám chýba jeden člen tábora. Pomocou rôznych úloh a svedkov, ku ktorým sme sa museli dopracovať, sme sa dostali až k podozrivým. Celý čas nám pomáhal detektív Poirot.  Od podozrivých sme zobrali odtlačky a vďaka svedkom sme našli zbitého chýbajúceho člena. Vďaka odtlačkom na mieste činu a odtlačkom od podozrivých sme našli páchateľa a detektív nám už len objasnil, ako to celé bolo. Že poškodený prebral vinníkovi frajerku a on sa mu za to pomstil. Nakoniec si však odpustili a my sme vyriešili detektívku. Už zostával len jeden nevyriešený prípad, a to to, čo bude na večeru. Na to sme však prišli rýchlo a mohli sme sa najesť. Po večeri si prichystala mama pre synov prekvapenie. Keďže boli pri výrobe televízoru takí šikovní a poslúchali celý deň, pozvala na návštevu niekoho, koho mali chlapci veľmi radi: Mira Jaroša. S ním sme si zatancovali, zaspievali, rozprúdili zábavu a v dobrej nálade ukončili deň.

UTOROK
Po rannej rozcvičke, modlitbe a raňajkách, sme sa opäť stretli pri televízore a čakali, čo mama s chlapcami zapnú. A zapli dokumentárny film o špeciálnej zdrevenenej sove, ktorá sa nachádza pri Bystrianskej jaskyni. Chlapci ju chceli strašne vidieť, a keďže sme bývali len pol hodinku od Bystrianskej jaskyne, mama sa rozhodla, že nás tam vezme. Cestou sme zbierali drevené kolieska, na ktorých sme lúštili písmenká a prišli na nápis HOREHRONIE – miesto kde sme boli. Krásy a zaujímavosti  Bystrianskej jaskyne nás naozaj očarili, veľa sme videli a dopočuli sa. Pri východe nás čakala zdrevenina sovy. Spoločne sme sa s ňou odfotili a vrátili sme sa vyhladovaní na obed. Po obednom oddychu sme prišli na ďalší zaujímavý fakt, a to ten, že v blízkosti nášho ubytovania sa nachádza vzácna čokoládolistá orchidea. Pomocou rôznych nápovedí a kvízu sme sa dopátrali až k príbehu o orchidei a aj k jej plodom. Keďže orchidea má schopnosť presúvať sa, nestihli sme ju. Ale jej sladké plody chutili naozaj každému. Po občerstvení deti trošku preskúšali i mamu s chlapcami. Dávali im otázky o jaskyni a keď nesprávne odpovedali dostali “trest”. Avšak už počas kvízu deti znovu prepli, čo nemali spraviť. Prepli totiž na zámenu manželiek. Mama teda odišla, a prišiel namiesto nej tato. Na veľké rozčarovanie všetkých účastníkov tábora, však prebehla i zámena animátorov. Toľko rečí, frflania, poznámok sme už veru dávno nepočuli :). Nenápadne sme tak zistili ako je všetkým dobre, ako už v skupinkách fungujú a nie sú potrebné žiadne zmeny. To bolo veru potrebné riadne rozdiskutovať a tak keď sa znovu vrátila mama a konalo sa „medzi 4 očami“, Mama s tatom si všetko dosť svojským spôsobom  vytmavili . Chlapci šťastní, že je mama doma, pripravili na privítanie pyžamovú párty.

STREDA
V stredu keď sme sa stretli po ranných úkonoch pri televízore, chlapci zapli western. To bolo srandy ako sa naháňali a tvárili sa ako po sebe strieľajú. Problém však nastal vtedy, keď zostali smädní. Na to aby sa napili potrebovali westernovskú krčmu. Na tú si však museli zarobiť. A preto spoločne s deťmi začali obchodovať s rôznym tovarom a získavať peniaze. Mali na výber aj nelegálny tovar, mohli kupovať a predávať. Riziko bolo iba také, že keď ich chytil šerif, prišli o všetok tovar a polovicu zarobených peňazí. Keď však dohrali, dokopy mali všetci dostatok peňazí na to,  aby si postavili bar a mohli sa napiť. A vlastne aj naobedovať, keďže peniaze investovali do jedálne na obed… ☺ Po obednej pauze musela ísť mama preč, a preto poslala deti ku babičke. Tá ich spoločne zobrala na dedinskú zábavu, kde nám vyhrával naživo Šláger. Babka s kamarátkami vyrobila deťom tričká, ktoré sa podobali krojom, takmer takým ako ona nosila zamlada. Ako sa patrí po senzačnej zábave sme mali i dedinské hody – večeru. Po nej ešte pred správami na nás čakal “obľúbený” telešoping. Našťastie ten náš bol smiešny a zábavný, a tak nám dodal dobrej nálady do nastávajúcej nočnej hry.

ŠTVRTOK
Hneď ráno si chalani  zapli TV OČKO. Ako však pozerali, všetko bolo nudné  a nezaujímavé. Preto sa s deťmi rozhodli, že nakrútia vlastné videoklipy. A tak sa do toho zodpovedne  pustili. Kým každá skupinka natočila vlastný klip, zostrihala ho a upravila… to bolo roboty. Ani sme si neuvedomili ako sme ľahko zvládlli upršané dopoludnie. Po chutnom obede sa ku nám dostala správa, že večer bude v TV nultý ročník “Bystrá má talent”. Všetky deti sa rozbehli a jednotlivo alebo v skupinkách  si pripravili svoje číslo na večer pred porotu. Na začiatku večerného živého vysielania, sme si pozreli spoločne naše natočené videoklipy. Ani mama s chlapcami sa nedali zahanbiť a jedno natočili aj oni.. Všetci sme sa pri tom riadne zabavili. Konečne dorazila aj slávna porota a predvádzanie talentov sa mohlo začať. Tancovalo sa, spievalo, i hralo a nechýbala ani akrobacia, či kúzelník. Keďže talentov bolo mnoho a porota to mala ťažké, na záver vybrala iba 4 čísla, ktoré si mali  pripraviť svoje finálové vystúpenia.

PIATOK
V piatok len čo sme sa rozcvičili, najedli a pomodlili, našu zem napadli zlé sily. To už totiž chlapci prepli na fantasy. Našťastie nám prišli na pomoc hrdinovia z Marvelu. Spoločne nás všetkých vytrénovali a my sme boli tak pripravení bojovať so zlými silami. Vďaka tomuto tréningu sme ich porazili a tak sme zachránili svet. Za odmenu sme si dopriali skvelý obed. Po obede, ku každej skupinke prišla postavička z nejakého filmu ako napríklad pirát, avatar, Alica z krajiny zázrakov či Falko a Elsa. S postavičkami sa obliekli ako všetci v tom filme, postavili si príbytky, či nacvičili piesne a tance. Tie sme si po večeri spoločne všetci ukázali a poslednýkrát sme prepli program v telke na  silvestrovskú zábavu. Vyvrcholením bolo finále Bystrá má talent, ktoré vyhrala Sárika s jej anjelským spevom. Potom sa už rozprúdila rozlúčková silvestrovská párty, nechýbalo šampanské ani ohňostroj. Plní zážitkov z celého týždňa, kedy sme spoznali, že telka nemusí byť len nudná, ale i zábavná a poučná sme ukončili naše “spoločné televízne prepínanie”.

SOBOTA
V sobotu sme sa po raňajkách pobalili, nastúpili do autobusov a odcestovali od televízneho dobrodružstva opäť domov k rodinám, aby sme im vyrozprávali zážitky a ukázali, že nemusia príbehy len pozerať v televízii ale môžu ich aj sami zažiť.