Minitábor Duchonka 2016

duchonka2016_861

Náš letný Minitábor je už tradičnou odmenou pre všetkých vytrvalcov – stretkárov, koledníkov, spevákov, miništratnov…všetkých tvorivých a aktívnych animátorov. Tento rok sme sa vybrali na nové miesto – obec Prašice, časť Duchonka, aby sme v dobrej partii naplno odštartovali tohtoročné prázdniny. A keďže to zároveň bola naša VTZS kampaň (Vypni telku zapni seba) – využili sme táborový čas naozaj do poslednej minútky.Hneď po príchode sme sa ocitli v „Hodinárstve manželov Martinovcov“, ktorí nás srdečne privítali a porozprávali nám o tom, aké dôležité je správne využiť svoj čas na Zemi. Ich životy sú nám v tom veľkým vzorom. Spolu s pánom Martinom si každý z nás zhotovil špeciálne hodiny, ktoré sa stali schránkou na anjelskú poštu. Počas dňa sme sa veľa hrali, zabávali i zoznamovali. Niektorí boli v tábore prvýkrát, a tak s radostným nasadením spoznávali rôzne táborové zvyky. Počas popoludnia sme si zasúťažili a večer sme využili na prechádzku do okolia nádrže Duchonka.
V utorok na sviatok sv. Cyrila a Metoda, sme privítali svätca z našich končín – bl. Pavla Gojdiča. Aj jeho život bol príkladným, a tak sme aj my chceli využiť čas správne – nacvičili sme piesne a spoločne prežili sv. omšu. Po sviatočnom obede sme si vyrobili tričká a dobre sa vyšantili, pretože v podvečer medzi nás zavítala sv. Giana Mollová a spolu s ňou sme sa učili zvládať náročné životné situácie – podať prvú pomoc.
Ďalší deň sa niesol v duchu putovania, aby sme v ďalekých krajoch spoznali ďalšiu sväticu – Katheri Tekakwithu. Po zvládnutí úloh v krásnom prostredí zrúcaniny Topoľčianskeho hradu, po tom, ako ona sama videla našu snahu trpezlivo všetko zvládnuť, sa nám predstavila – aby nás aj ona povzbudila k obetavosti, pokore a konaniu dobra.
Po náročnom putovaní sme si oddýchli, lebo v podvečer sme očakávali ďalšieho hosťa. V krátkej scénke sme sa dozvedeli o ťažkom živote sv. Bakhity a potom podľa jej vzoru sme sa snažili bez hundrania zvládnuť navonok bežné, ale v skutočnosti ťažké každodenné povinnosti. Vyskúšali sme si našu obetavosť, vytrvalosť a zabrať dostala i trpezlivosť, keď veci treba zvládnuť v tichosti a pokore… Poslednou nebeskou návštevou v našom hodinárstve bola mladučká bl. Chiara Lucze, vďaka jej radosti zo života sme si aj my užívali zdravú zábavu, športovali, tancovali a tešili sa z maličkostí. Večer sme si užili i táborák, v ktorom potom po prekonávaní strachu v nočnej hre symbolicky zhoreli všetky naše obavy, strachy, zlé sny…
Po týždni bez telky, prežitom v kruhu kamarátov, povzbudení na duši a posilnení na tele, sme sa vrátili domov so spomienkami na super prvý prázdninový týždeň. 🙂