Ako v Pribyline dúha farby dostala…

dsc_3446

Ako sa vraví do tretice všetko dobré, a tak všetci 94 táborovníci po tretíkrát,  v nedeľu 7. augusta 2016, s táborovým nadšením dorazili do Horského hotela Akademik v Račkovej doline. Známe prostredie nás vítalo typickou krásou našich veľhôr, tento rok obohatené aj o neskutočné množstvo hríbov a hríbarov :).
Akú silu má priateľstvo, ako ľahko a zbytočne sa dá priateľstvo narušiť a koľko námahy treba, aby sa všetko opäť napravilo sme sa snažili prežiť počas tohtoročného tábora. Našou rokmi overenou pomôckou sú farby a tak sme ich čaro 🙂 využili i tentokrát…. motívom sa stala DÚHA.

V krátkej tanečnej choreografii nám animátori znázornili stratu PRIATEĽSTVA – keď pôsobením ZLA – NEPRIATEĽSTVA, sa dobré vlastnosti zo vzťahov strácajú…keď sa stratí OBETAVOSŤ a nahradí ju ĽAHOSTAJNOSŤ, keď LENIVOSŤ vyhráva nad VYTRVALOSŤOU, keď KLAMSTVO počujeme častejšie ako PRAVDOVRAVNOSŤ, keď vedie EGOIZMUS a TEAMOVÝ DUCH sa stráca, keď ÚSMEV nahradí SMÚTOK… život – dúha stratí pestrosť, stmavne, vtedy treba zabojovať zo všetkých síl. Každý deň ponúka šancu získať stratené späť, napraviť, vylepšiť, začať odznovu a vrátiť „farby“ tam, kam patria!
A že nedokážeme sami, to čo dokážeme spolu,…sme si počas celého týždňa pripomínali i našou tohtoročnou hymnou:
Adam Ďurica – „SPOLU“

nedela


PONDELOK – ČERVENÁ – OBETAVOSŤ – ĽAHOSTAJNOSŤ, postavička ZÁCHRANÁR
Záchranárska siréna nás svojím naliehavým hlasom prebrala do prvého táborového dňa, náročná rozcvička naštartovala, ranná modlitba dala silu duchu a raňajky telu, aby sme zvládali všetky skúšky dňa. Obetavým prístupom k tým najbežnejším veciam porážali ľahostajnosť. Veľkým vzorom nám v tom boli aj profesionálni hasiči z Liptovského Mikuláša, ktorí nám porozprávali o náročnosti ich povolania, dali kopec dobrých rád do života a za odmenu pripravili „penovú párty“, počas ktorej sme sa vybláznili a užili si jeden z posledných slnečných dní tohto leta. Po pravej penovej párty nasledovala “ balkónová párty“, tu sme sa dosýta vytancovali, zaspievali a poriadne vysušili :). Hra „BYROKRRACIA“ je hrou ľahostajnosti úradov – ste nadšení, máte super nápad, všetko chcete zmeniť k lepšiemu a úrady vás nezmyselne naťahujú, nepovolia, nedajú peniaze, dajú pokutu…neostať ľahostajný k dobrým veciam býva tiež veľkou obetou. Vtedy pomáha humor, fantázia a nenaštve vás ani to, keď majú na úrade dovolenku :). Prísť na úrad v ružovom tričku, s bláznivým pokrikom a ešte bláznivejším účesom a podplácať balíčkom slaných tyčiniek, zarecitovať básničku… Originálnosť nápadov, kreatívne spracovanie projektu a zodpovedný prístup k vybavovačkám, nás počas večernej prezentácie presvedčili, že ľahostajnosť už v našej partii nemá miesto, že obetavo zvládneme všetko, čo život urobí lepším a krajším, čo pomôže druhým. Prvá farba červená – zvládnutá!

pondelok

UTOROK – ZELENÁ – VYTRVALOSŤ – LENIVOSŤ, postavička HORÁR
Tóny piesne Horou nás prebúdzali do dňa, v ktorom nemá miesto lenivosť. Svojou vytrvalosťou sme sa rozhodli zdolať časť našich veľhôr. A to, že miestami ony zdolávali nás sme vyskúšali na vlastnej koži. Horúce slniečko nám kradlo sily cestou na Hrebienok, kúsok ďalej osviežení zo Studenovodských vodopádov sme o to ľahšie kráčali k Reinerovej chate, tu sme sa posilnili na tele a viac ako 30 vytrvalcov pokračovalo ešte na Zamkovského chatu.
Ostatní, sa vrátili na Hrebienok, kde sa zahrali… Návrat tejto partie preveril ich vytrvalosť mnohonásobne, keď posledné kilometre zvládali už v pravom tatranskom lejaku. Druhá partia pri návrate búrku tesne minula, vďaka službám tatranskej zubačky :). Všetci sme boli veeeľmi vytrvalí, a tak sme spoločnými silami vrátili dúhe zelenú.

utorok

STREDA – FIALOVÁ – PRAVDOVRAVNOSŤ – KLAMSTVO, postavička DETEKTÍV
Čo to počujeme? Ružový panter, vďaka našim hudobníkom, každému priamo do ucha? No to znie divne, až záhadne…
Veď zistíme, čo to bude za deň. Všetko má dnes nejaké presné tempo, samý povel, disciplína, presnosť…A po raňajkách nás víta sám riaditeľ detektívnej akadémie – čaká nás tvrdý výcvik. Najprv prebehne oficiálny zápis – odtlačkom prsta, získavame detektívny preukaz. V zohratej partii musíme využiť silu ducha, pevnosť nervov i žalúdka, aby sme získali indície a predmety na výrobu vlajky. Každý adept musí spolupracovať, neklamať a nepodvádzať, inak sa nepostupuje ďalej. V ďalšej fáze výcviku zbierame kľúče, hľadáme zámky, aby sme dešifrovali záhadné znaky, odhaliť to, čo je dôležité pri správnom konaní, či už v hre a o to viac v živote, v priateľstve – PRAVDOVRAVNOSŤ. Všetci to zvládame a získavame dúhe fialovú. Ešte slávnostný akt odovzdávania detektívnych odznakov, potriasanie rukou, foto, hymna… Po náročnom dni skorá večierka, poriadok na izbách, a dobrú noc! Siréna, to už je ráno? Nie! To je cvičenie, adepti a máte na to minútu, stretneme sa v spoločenskej… Nezabudnuteľná pyžamová párty!!!

streda

ŠTVRTOK – ŽLTÁ – TEAMOVÝ DUCH, SÚDRŽNOSŤ – EGOIZMUS, postavička ROZHODCA
Ai seu tue pego, pekná rytmická skladba v podaní našich umelcov, pridala chladnému až mrazivému ránu ešte viac na sviežosti. Doslova sme skočili do nového dňa, ktorý sa niesol v duchu súdržnosti, teamovej spolupráce, vzájomnej pomoci. Počas jednotlivých disciplín sme sa dobre pobavili, všeličo dozvedeli i prediskutovali…v tento deň nás navštívil pán farár a dopoludnia nám odslúžil sv.omšu. Popoludní sme sa do sýtosti vyšportovali pri rôznych hrách. A v duchu súdržnosti sme sa zladili i pri nacvičovaní Spartakiády..za snahu všetky naše teamy dosiahli chutné medovníkové medaile. S pokrikom a dobrou náladou sme do dúhy pridali aj žltú farbu.

stvrtok

PIATOK – MODRÁ – RADOSŤ, ÚSMEV – SMÚTOK – postavička PEPEK NÁMORNÍK
„Úsmev, to je šanca premenená“ – znelo hneď ráno v špeciálnom vysielaní Rádia Pribylina, rozprašovač vody na prebratie, či neúnavné učiteľky tanca, nám vyčarovali dobrú náladu už pri rozcvičke. Jeleními skokmi sme sa prehupli na raňajky a do ďalšieho programu, ktorý nám riadne vytrénoval tvárové svalstvo. Maľovanie na tvár cudzími rukami, Postav sa na mihalnice a zažmurkaj, Zapáľ oheň pod vodou, Let na metle cez prekážky, Šplhanie po zemi…boli disciplínami, ktoré nás výborne pobavili. Živé vstupy z Rádia Pribylina perfektne umocňovali celú zábavnú atmosféru dňa. Keď sa spojí kreativita, originalita a vtip, napr. pri vytváraní salónikov z jednotlivých izieb, tak očarená porota sa nevie prestať smiať…“Nikto nie je dokonalý“, samozrejme s duchaplnými odpoveďami natočenými v uliciach Kanianky a v areáli Akademiku boli zlatým klincom celého dňa a pekným ukončením tohtoročného tábora. Modrá farba na dúhe chýbať určite nebude.
FARBU ORANŽOVÚ mohli na dúhu domaľovať vedúci, keď si po celom týždni mohli povedať, že náš tohtoročný tábor sme si užili, nikomu sa nič nestalo a čo bolo treba ustáť, sme s pomocou Božou ustáli.

piatok