Letný tábor PRIBYLINA 2014

DSC_2518

Veľké táborové putovanie po Slovensku pokračovalo i počas tohtoročných prázdnin.  V nedeľu 10. augusta 2014 sme všetci 105-ti odhodlaní turisti úspešne dorazili do nášho cieľa – Horského hotela Akademik v Pribyline – Račkovej doline. Krásna tatranská príroda, svieži horský vzduch, pekný areál, partia ochotných a milých ľudí i naše zdravé táborové nadšenie,  nám akoby predurčovali  prežiť nezabudnuteľný týždeň v lone našich veľhôr.

Partia sme  naozaj veľká a vekovo  rôznorodá, malí i veľkí, starší i mladší, skrátka jedna veeeľká rodina.  Za tie roky, čo spolu fungujeme, z malých 4-5 ročných deti vyrástli už animátori veľkí nielen na  tele, ale i na duchu. A tak práve leto 2014 im ponúklo naplno prevziať symbolickú animátorskú štafetu a zodpovedne zastať miesto svojich starších kamarátov. A bola to veru náročná úloha – početná partia, veľa nových ľudí, nevyspytateľné počasie,  ale i náročný terén ponúkali veľa možností zlyhania. Ale náš mladý táborový duch to všetko zvládal s  nadhľadom primeraným jeho veku :)))).  A určite ich v tom povzbudzovala i naša táborová hymna, ktorú sme si dennodenne radi spievali!

táborová hymna Pribylina 2014

text: Lukáš Píš 

Teraz viem, že zvládať problémy,
sa podarí len tým odvážnym.
Treba zbaviť sa strachu, trémy,
ísť v ústrety tajom neznámym.
Pri tatranských strmých štítoch
môžem spoznať čo je podstatné,
že hrdina nie je len v mýtoch,
je ním každý, kto sám seba prekonať vie.

Mám jeden plán, mám jeden plán,
spoznať všetky kúty sveta
a pritom sám seba nájsť.

Koľko úloh tam na mňa čaká,
ešte koľkokrát sa musím prekonať?
Vydržím to hádam,
veď odmena bude za to stáť!
Pri tatranských strmých štítoch
môžem spoznať, čo je podstatné,
že hrdina nie je len v mýtoch,
je ním každý, kto sám seba prekonať vie.

Ref: Mám jeden plán…

Keďže sme sa nachádzali v krásnej prírode,  tému tábora sme zvolili PRÍRODNO-ZVIERATKOVÚ  na zábavno-spoznávací spôsob. Možno to znie zložito, ale práve naopak.  V našom programe prevládali jednoduché detské hry, prechádzky, spoznávanie prírody – jej krás i nástrah…Všetky deti vďaka svojej snahe, bystrosti, námahe ale i šikovnosti a múdrosti  rástli v rebríčku hodností keď: od pracovitého mravca cez šľachetného motýľa, statočného svišťa, usilovného bobra, múdrej vydry prešli až k majestátnemu orlovi, nebezpečnému diviakovi, zvládli aj ostrozrakého rysa a rýchleho kamzíka aby sa nakoniec stali mocným medveďom.
Z praktického, organizačného ale i bezpečnostného hľadiska 🙂  sme sa rozdelili do piatich približne 20 členných skupiniek podľa farieb: žltá, fialová,modrá, zelená, červená. Každá skupina mala svoj dospelácky dozor a team animátorov, ktorí si ju vo všetkom organizovali a v určený deň pripravovali i program pre ostatných.
V nedeľu večer sme si vyrobili schránky na anjelskú poštu – zvieratko z PET fľaše, animátori  pripravili naše táborové pamätníčky a s  pocitom, že sme na všetko pripravení sme vykročili do nastávajúceho týždňa.  Či sme to zvládli a ako sme sme ho prežili, posúďte sami!

PONDELOK

Pekné slnečné  počasie v pondelok dopoludnia nám ponúklo ideálne podmienky na spoznávanie blízkeho okolia. Po značke modrej sme kráčali Račkovou a Jamníckou dolinou.   Hoci prázdniny boli v plnom prúde,  museli sme zaloviť  v pamäti a oprášiť naše vedomosti z geografie. Postupným zodpovedaním vedomostných otázok o Vysokých Tatrách sme sa dostali až k nášmu cieľu na Nižnú lúku.  Dozvedeli sme sa všeličo nové, niečo sme si len zopakovali, videli krásy prírody i miesta po veternej kalamite. Postupne sme spoznávali nielen kúty Západných Tatier, ale i našu veľkú partiu kamarátov. Samozrejme, keďže nikto z nás nechcel zostať mravcom, zbierali sme i prvé vzácne body  v našom raste. Elán nám vydržal i do ďalšej časti dňa, a tak nám postupne pod rukami vznikali originálne táborové tričká.  Večer sme spoločne poďakovali a kto chcel si pozrel príbeh o Udatnom kuriatku, z ktorého sme si „požičali“ hudobný podklad na tohtoročnú táborovú hymnu.

1.tricka

UTOROK
V utorok sme sa prebudili do sychravého dňa, ale ani to nás neodradilo od naplánovanej túry k Popradskému plesu. Nabalili sme všetko potrebné a autobusmi sme sa presunuli na Štrbské pleso, odkiaľ sme našu túru začínali. Šliapali sme rozdelení v našich farebných skupinkách a cestou sme sa zastavovali pri tabuliach náučného chodníka, kde sme sa dozvedeli všeličo o našej krásnej tatranskej prírode. Počasie bolo typické tatranské, čiže po miernom daždi sme sa zrazu ocitli v hmle, ale nakoniec nás ohriali aj lúče slnka a ponúkli nám nádherný pohľad na naše veľhory. Keďže naša túra vrcholila a síl ubúdalo, jedlo z chutných balíčkov nám dodalo chýbajúcu energiu, aby sme zvládli ďalšiu časť našej túry – opäť po skupinách sme sa presunuli k Symbolickému cintorínu. Tu, Peťo Štancel, nám i okoloidúcim turistom zaujímavo porozprával o vzniku, histórii a význame tohto pamätného miesta. Potom sme si pozreli pamätné tabule ľudí, ktorí zahynuli pod tatranskými štítmi. Nakoniec sme sa pri kaplnke cintorína za obete hôr pomodlili  a zapálili im sviečku.

Po návrate do hotela nás čakala večera a po nej prekvapenie. Zavítal medzi nás riaditeľ Horskej záchrannej služby  Západné Tatry, mjr. Ing. Roman Švanda, ktorý mal pre nás pripravenú veľmi zaujímavú prednášku. Dozvedeli sme sa mnoho o náročnej práci horských záchranárov, videli pútavé fotografie a videá. Na záver nám ochotne odpovedal na množstvo otázok, po ktorých už vieme ako sa máme či nemáme správať v horách, čo robiť ak nás zastihne búrka, alebo nebodaj stretneme medveďa.  😛

2.tura

STREDA
Výdatný dážď i únava z predošlého dňa nám plánovaný program v stredu trošku menili, ale vďaka šikovnosti našich mladých animátorov sme prežili takisto deň plný pekných zážitkov a dobrej zábavy. Dopoludnia pripravili zaujímavú pátraciu akciu, v ktorej bojoval každý za seba. Všetky disciplíny boli zábavné, poučné a naozaj originálne – v jednej sme spájaním viet netušiac napísali príbeh, na ktorom sme sa potom večer všetci dobre pobavili. Kým sa počasie trošku umúdrilo, posnažili sme sa v tvorivých dielňach, niekto si do sýtosti zatancoval eRkotance, niekto zrelaxoval na izbe…
Akoby zázrakom sa popoludní ukázalo na nebi slniečko, a tak sme to samozrejme využili a v peknom areáli sme si zašportovali: basketbal, bedminton, futbal, loptové hry. Počas popoludnia sme sa po skupinkách ešte zapojili do jednej pátracej akcie, v ktorej išlo nielen o vedomosti, ale i čas, dobrú spoluprácu v tíme a správnu taktiku. Všetci sme sa dobre zabavili i ubehali.
Na záver sme s oduševním zaspievali našu táborovú hymnu a ani sme si nevšimli, že pani kuchárky už na nás čakajú s večerou. Po večeri nasledoval zlatý klinec celého dňa – 5 proti 5. Samo Štorcel do detailu prepracoval túto zábavno-súťažnú reláciu na našu „tatranskú tému“ a my všetci sme sa pri originálnych otázkach a ešte originálnejších odpovediach výborne zabávali. Po peknom dni sme v našom rebríčku opäť postúpili a s dobrým pocitom vôbec netušiac čo nás čaká zaľahli. Okrem strašidelnej nočnej búrky, na nás čakalo na ďalší deň i jedno veeeľké utajované prekvapenie.

3.samo

ŠTVRTOK
Vo štvrtok ráno po budíčku, rozcvičke, rannej hygiene a raňajkách sme všetci s napätím čakali na prekvapenie, ktoré malo prísť. Po krátkom meškaní, ktoré spôsobila nočná búrka a spadnuté stromy, dorazili k nášmu hotelu horskí záchranári aj s dvoma štvornohými členmi. Rozdelili sme sa do troch skupín. Prvá skupina si vyskúšala záchrannú akciu s rôznymi nosidlami, ktoré sa používajú v ťažko dostupných miestach aj v normálnom teréne. V druhej skupine sa predvádzali štvornohí záchranári ako dokážu nájsť zraneného človeka a človeka zasypaného v lavíne. A tretia skupina si na vlastnej koži vyskúšala spúšťanie na lane z tretieho poschodia nášho hotela. Všetky tri skupiny sme sa postupne vystriedali, ešte foto so záchranármi a môže liať koľko chce ! Akože aj lialo. 😥  Po tomto nezabudnuteľnom zážitku nás čakal obed a poobedňajší odpočinok. Keď sme si oddýchli, napísali sme si vedomostný kvíz z utorkovej túry na Popradské pleso. Mraky i dážď trochu ustúpili,  tak sme neváhali a išli spoločne na čerstvý horský vzduch hrať sa, prechádzať, tancovať… Asi hodinku pred večerou sme sa začali chystať na maškarný ples. Všetci v skupinke sme sa dohodli na jednom zvieratku, ktoré sme vytvorili z nás samých. Nacvičili sme si krátku poučnú, alebo vtipnú scénku a jeden eRkotanec.  Po večeri na scénu nastúpilo a vo svojskom prevedení sa predstavilo  5 zvieratiek – korytnačka, slimák, zajac, pavúk a stonožka so scénkou a eRkotancom. Po úvodnom kultúrnom programe sa rozbehla voľná zábava všetkých zvieratiek….  Po nabitom dni a večernej modlitbe sme išli načerpať sily do ďalšieho dňa.

4.vlado

PIATOK
15. augusta oslavujeme sviatok Nanebovzatia Panny Márie a tak sme i my tento sviatočný deň začali sv. omšou, ktorú nám prišiel odslúžiť pán kaplán z Liptovského Mikuláša.  Keď sme počas nasledujúceho programu  úspešne vďaka indíciám a samozrejme našej trpezlivosti našli poklad – vrece plné šišiek , zabezpečili sme si postup do ďalších aktivít. Z týchto šišiek a iných prírodných materiálov sme mali za úlohu vytvoriť obrazce zvierat. S trochou výtvarného cítenia a s veľkou kopou zábavy vznikli originálne „výjavy“ týchto zvierat: korytnačka, medveď, motýľ, pavúk, pyraňa. Počas popoludnia sme sa ešte malí  i veľkí i starší dobre zabávali pri hrách z detstva našich rodičov: Žmurkaná, Pán kráľ koľko je hodín, Uhorky-uhorky nehýbte sa, Sochy, Húsky, húsky poďte domov, Ide Pešek okolo, Podáme to dál, Kačička stratila farbičku, Kukučka zakukaj, Remeselníci…dobrá zábava pokračovala i pri nacvičovaní a predvádzaní scénok. Na záver večera i celého tábora sme si spoločne fotoprezentáciou pripomenuli celý táborový týždeň v Pribyline.

5.tanec

A bol tu koniec týždňa a zároveň i nášho veľkého tatranského tábora. V našich táborových pamätníčkoch sa zaplnilo zopár stránok a v našich spomienkach určite pribudlo veľa nezabudnuteľných zážitkov. Naša animátorská partia si preverila svoje organizačné, výchovné i improvizačné schopnosti. A o tom,  že sú partia súca,  svedčí i kopa nadšených detí, ktoré sa už teraz tešia na budúce leto!
Keďže nám počasie trošku menilo plány  a viac vecí sa nám nepodarilo vidieť, už teraz vieme, že o rok 9. augusta 2015 vyrazíme do Pribyliny znovu. Už teraz sa všetci tešíme.

V mene  spokojných až nadšených táborovníkov, ĎAKUJEME všetkým, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomohli alebo podporili tohtoročný letný tábor v Pribyline!